;
سرگرمی

قد بلند شدن یهویی: تو این کشور مردم دو برابر شدن!!

قد بلند شدن: یک قرن پیش انسان‌ها کاملا کوتاه قد بودند. برای مثال، میانگین قد یک زن ساکن کره جنوبی حدود ۱۴۲ سانتی متر بود در حالی که میانگین قد یک زن امریکایی در همان زمان ۱۵۹ سانتی متر بود. انسان‌ها با معیار‌های امروزی نسبتا کوتاه قد بودند و این تقریبا در تمام طول تاریخ بشر صادق بود.

به نقل از وُکس، با این وجود، در قرن گذشته قد انسان به شدت افزایش یافته است. در سطح جهانی انسان‌ها به طور متوسط حدود ۷.۵ سانتی متر رشد قد داشتند، اما در کره جنوبی زنان به شکل حیرت انگیزی ۲۰ سانتی متر و مردان به میزان ۱۵ سانتی متر رشد قدی داشته‌اند. این موضوع چگونه رخ داد؟

شاید جالب باشد: آیا می توانید سه روز متوالی را بدون استفاده از کلمات شنبه،یکشنبه، دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه، جمعه نام ببرید؟

پژوهشگران تلاش کرده اند مشخص سازند که تا چه میزان از قد انسان را می‌توان به ژنتیک نسبت داد و چه میزان از آن تحت تاثیر محیط ما قرار دارد. نتیجه مطالعه‌ای صورت گرفته روی سربازان بریتانیایی و ولزی در جنگ جهانی اول نشان داد که بزرگ شدن در محیطی با تغذیه بهتر و بیماری کم‌تر منجر به تفاوت قابل توجهی در بزرگسالی می‌شود.

مدتی پس از آن پژوهشگران مطالعه درباره خواهران و برادران دوقلو را آغاز کردند و دریافتند که حدود ۲۰ درصد از تفاوت قد آنان را می‌توان به محیط زندگی شان نسبت داد.

ژنتیک تعیین می‌کند که ما به طور بالقوه می‌توانیم در دوران بلوغ رشد تا چه حدی قدی داشته باشیم. با این وجود، در اکثر موارد تاریخ بشر این رشد متوقف شده است. با این وجود، در یکصد سال گذشته انسان معمولی تغذیه و بهبود سلامتی قابل توجهی داشته است. به نوبه خود ما نیز قد بلندتر شدیم.

شاید خوشت بیاد: آن چیست که چه پُر باشد و چه خالی وزنش یکی است؟

راز افزایش قد مردم این کشور

کره جنوبی یک نمونه منحصر به فرد است. کره جنوبی در اوایل قرن بیستم کشوری فقیر و گرسنه بود. اما رشد اقتصادی شدید باعث بهبود شرایط زندگی مردم آن کشور شد. بر اساس داده‌های بانک جهانی تولید ناخالص داخلی سرانه آن کشور از حدود ۱۵۸ دلار در سال ۱۹۶۰ میلادی به حدود ۳۵ هزار دلار در سال ۲۰۲۱ منطبق با میزان تولید ناخالص کشور‌های ثروتمند اروپایی رسید.

اینم جالبه: تفاوت تصویری سگ خال دار؛فقط یک فرد تیزبین و با دقت میتونه ظرف 8 ثانیه پنج تفاوت تصویر رو پیدا کنه.

منابع غذایی آن کشور در سال ۱۹۶۱ میلادی حدود ۲۱۰۰ کالری برای هر نفر بود که منطبق با میانگین کالری کشور‌های کم درآمد محسوب می‌شد. بر اساس داده‌های سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل تا سال ۲۰۱۳ میلادی هر شهروند کره جنوبی حدود ۱۲۰۰ کالری اضافی در دسترس داشت.

هم چنین، داده‌های سازمان ملل به ما نشان می‌دهند که بیش از ۲۰ درصد از نوزادان کره جنوبی در سال ۱۹۵۰ میلادی پیش از یک سالگی جان خود را از دست داده بودند این در حالیست که این رقم اکنون به ۰.۲ درصد رسیده است.

با این وجود، بهبود شرایط زندگی مردم در کره جنوبی در تضاد شدید با کره شمالی است. برای نیمی از سال‌های قرن بیستم کره شمالی و جنوبی یک کشور بودند و اندازه قد ساکنان آن دو منطقه تقریبا یکسان بود.

با این وجود، پس از آن که یک رژیم استبدادی در کره شمالی قدرت را در دست گرفت و مرز‌های آن کشور را بست دیدیم که چه اتفاقی برای قد مردم کره شمالی رخ داد.

این مطالب هم جالب هستند:

آزمون هوش شناخت آرایشگر قاتل؛ میتونی آرایشگری که یک قاتل می باشد را در 7 ثانیه شناسایی کنی؟

آزمون هوش اشتباه تصویری زن در آینه؛ اگه در یک نگاه فهمیدی اشتباه چیه باریکلا داری.

آزمون هوش شناخت قاتل معلم نقاشی؛ فقط یک کارآگاه خبره مثل پوآرو میتونه قاتل دیوید، معلم نقاشی رو شناسایی کنه.

آزمون هوش شناخت شوهر زن؛ شوهر زن رو اگه تونستی در 8 ثانیه پیدا کنی نشون میده خیلی تیزبین و نکته سنجی.

آزمون هوش ستاره ریاضی؛اگه خودتو بچه زرنگ میدونی بیا این تست هوش ریاضی را 10 ثانیه ای حلش کن.

من قد بلند و لاغر هستم. من یک چشم دارم، اما نمی توانم از آن استفاده کنم. من چی هستم؟

در این تست شخصیت کشف کنید که انتخاب دسته گل شما چه چیزی را در مورد زندگی عاشقانه شما نشان می دهد!

آزمون هوش شناخت فرد زامبی؛ اگه گفتی کدوم فرد در تصویر یک زامبیه؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا