;
تناسب اندام و تغذیهسلامت

10 خوراکی مضر برای دندان ها که دندانپزشکان آنها را نمیخورند+ بخش اول

10 خوراکی مضر برای دندان ها: وقتی صحبت از سلامت دهان و دندان می شود غذاها و نوشیدنی های خاصی وجود دارند که نمی توانید آن ها را درمقادیر زیاد مصرف کنید. اگرچه برخی از این خوردنی ها و نوشیدنی ها را هر روز مصرف می کنید اما باید بدانید که سبب تغییر رنگ، تخریب و یا آسیب دیدگی دندان هایتان می شوند.

در این مقاله که در دوبخش تهیه شده است براساس توصیه دندان پزشکان غذاها و نوشیدنی هایی ذکر شده اند که باید از مصرف آن ها اجتناب و یا آن ها را محدود کنید.در بخش اول به معرفی 10 خوراکی مضر برای دندان ها می پردازیم و در بخش دوم که بزودیمنتشر میکنیم به معرفی باقی آنها میپردازیم.

1- چیپس:

علاوه بر این که چیپس ها سرشار از سدیم و چربی هستند و برای بدن مضر، برای دندان ها نیز مفید نمی باشند زیرا این خوراکی خوشمزه جویدنی بوده و در دندان می مانند. هر آنچه که در دندان بماند بیشتر اسید تولید می کند. پس، از خوردن این چیپس های روغنی خودداری کنید و به جای آن سعی کنید از چیپس های سبزیجات استفاده کنید.

10 خوراکی مضر برای دندان ها-مرکبات

2- میوه های مرکباتی:

میوه های مرکباتی یک خوردنی سالم برای رژیم غذایی ما هستند که ویتامین سی و بسیاری از ترکیبات بیوفلاونوئید سالم را برای بدن ما فراهم می کنند اما اسید سیتریک موجود درهمه مرکبات باعث فرسایش سطح دندان و افزایش حساسیت آن خواهد شد. بعد از خوردن میوه های مرکباتی حداقل 30 دقیقه مسواک نزنید تا مواد معدنی موجود در بزاق بتوانند هر ماده معدنی از دست رفته در معرض اسید را بازسازی کنند. جویدن آدامس بدون قند منجر به افزایش بزاق و افزایش بافراسید و ترمیم دندان خواهد شد.

3- قهوه:

قهوه منبع خوبی از آنتی اکسیدان هاست اما حاوی رنگدانه هایی است که می تواند باعث لکه دار شدن و تغییر رنگ دندان ها شود. همه افراد مستعد تغییر رنگ دندان نیستند که احتمالا به دلیل تفاوت در پروتئین های بزاق است که نه تنها به دندان های شما می چسبند بلکه به نظر نمی رسد با مسواک زدن نیز از بین روند و باید به دندان پزشک مراجعه کنید. این رنگدانه ها در چای نیز وجود دارند.

4- ذرت:

ذرت یکی از 10 خوراکی مضر برای دندان ها می باشد،با اینکه خوراکی خوب و مخصوص اوقات فراغت محسوب می شود اما اگر تحت درمان ارتودنسی هستید بدانید که ذرت و بریس باهم جور درنمی آید و به دندان هایتان آسیب خواهند زد.

10 خوراکی مضر برای دندان ها-میوه های خشک

5- میوه های خشک:

میوه خشک یک میان وعده با طعم عالی است. قند های موجود دراین خوراکی طی فرایند خشک سازی چسبناک می شوند که به راحتی بین دندان ها گیر کرده و باعث پوسیدگی آن ها خواهد شد. بنابراین ایده خوبی است که بخاطر مصرف این میان وعده خوشمزه استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.

6- نوشیدنی های انرژی زا:

این نوشیدنی ها سرشار از قند و اسید هستند و باعث تجزیه دندان و افزایش باکتری های موجود در دهان می شوند.

7- 10 خوراکی مضر برای دندان ها-آب میوه:

آب میوه نسبت به آن چه فکر می کنید قند بیشتری دارد و خوردن میوه کامل همیشه نسبت به آب میوه مفید تر است زیرا خصوصا کودکان به فیبر و موادمغذی موجود در میوه نیاز دارند. نوشیدن یک لیوان شیر را هنگام تشنگی به آب میوه ترجیح دهید.

8- اسنک های میوه ای:

بادتان باشد هرگز از اسنک های میوه ای به عنوان جایگزینی برای میوه استفاده نکنید زیرا آن ها فقط قند هستند. حتی اسنک میوه های ارگانیک نیز سطح ویتامین سی بالاتری دارند که باعث تغییر رنگ دندان ها می شود.

10 خوراکی مضر برای دندان ها-آب نباتهای سخت

9- آبنبات های سفت:

آب نبات های سفت از شکر خالص تهیه شده اند و می توانند به دندان ها آسیب برسانند. این آب نبات ها مدت زیادی طول می کشد تا حل شوند بنابراین هرچه بیشتر در دهان بمانند اسید بیشتری تولید می کنند.

10- یخ:

یخ ممکن است با “کالری صفر” به نظر برسد اما برای دندان ها عواقب بدی خواهد داشت. اگر چه حاوی اسید یا شکر نیست اما جویدن یا خوردن یخ شکستگی دندان ها را به همراه خواهد داشت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + هفت =

دکمه بازگشت به بالا