;
بیماری هاسلامت

چرا گوش هایم تیر می کشد؟ 11 دلیل تیر کشیدن گوش و روش های درمان آن

دلایل تیر کشیدن گوش: گوش اندام حسی است که صدا را دریافت می‌کند. گوش انسان از سه قسمت خارجی، میانی و داخلی تشکیل شده. اختلاف زمان جزئی که در رسیدن صدا به دو گوش وجود دارد، به تشخیص جهت صدا کمک می‌کند. گوش از سه بخش مختلف تشکیل شده است: گوش خارجی، میانی و درونی. گوش‌ها تا آخر عمر انسان به رشد خود ادامه میدهند.

همانند سایر اعضای بدن گوش نیز دچار آسیب و درد می شود که یکی از این عارضه ها گوش درد می باشد، گوش درد عارضه بسیار بدی است که در اکثر افراد اتفاق می‌افتد، به همین دلیل می‌خواهیم تمام زوایای آن را مورد بررسی قرار دهیم. تیر کشیدن گوش از چیست؟ برای تیر کشیدن گوش چه کنیم؟ درمان تیر کشیدن پشت گوش چیست؟ این‌ها تنها بخشی از سؤالات فراوانی است که ذهن افراد مختلف را درگیر می‌کند. با ما تا انتهای این مطلب از بخش سلامت مجله اینترنتی گفتنی همراه باشید تا تیر کشیدن گوش را به صورت تخصصی و مفصل موشکافی کنیم.

این مطلب خیلی مفیده: درمان زانو درد فوری با 4 روش خانگی که نتیجه میده

تیرکشیدن گوش چیست؟

تیر کشیدن اصطلاحی است که برای دردهای ناگهانی و خود به خودی گوش به کار می‌بریم. درد شدید در گوش یک احساس رایج است. با اینکه اکثر دردهای ناگهانی گوش موقتی بوده و معمولاً خطرناک نیستند، با این حال در شرایط و موارد خاص می‌تواند باعث نگرانی شود. تیرکشیدن گوش عوامل مختلفی می‌تواند داشته باشد. در ادامه، چند علت مهم و رایجی که منجر به تیرکشیدن گوش می‌شوند را به همراه علائم آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱. باروترومای گوش

هر گوش دارای یک لوله باریک به نام شیپور استاش است. وظیفه لوله استاش تنظیم فشار داخل گوش است تا با فشار هوای بیرون مطابقت داشته باشد. با تنظیم فشار، پرده گوش می‌تواند به درستی عمل کند و کار خود را انجام دهد. گاهی اوقات عدم تعادل در فشار گوش با فشار هوای محیط که در اثر انسداد شیپور استاش یا تغییر در فشار یا ارتفاع هوا اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث نوعی آسیب موقت به گوش به نام باروترومای گوش شود. علائم زیر می‌تواند در اثر بارترومای گوش اتفاق بیفتد:

 • احساس فشار در داخل گوش
 • درد شدید یا مبهم در گوش
 • از دست دادن شنوایی
 • سرگیجه

دلایل تیر کشیدن گوش در زنان

این هم جالبه: بهترین دمنوش برای نفخ: اگه بعد غذا اذیت میشی درستش کن

این هم مفیده: بهترین زمان مصرف قرص ویتامین D: اینجوری بخور

۲. عفونت‌های سینوسی

درد شدید در گوش و تیر کشیدن گوش گاهی اوقات می‌تواند ناشی از عفونت در سینوس‌ها باشد (شبکه‌ای از حفره‌های پر از هوا در جمجمه).عفونت سینوسی ممکن است ویروسی یا باکتریایی باشد. در حالت کلی سه نوع اصلی عفونت سینوسی وجود دارد:

 • اوتیت: عفونت و التهاب گوش که شایع‌ترین نوع عفونت سینوسی هستند.
 • ماستوئیدیت: عفونت استخوان ماستوئید پشت گوش
 • سینوزیت: التهاب یک یا چند سینوس پارانازال که مسئول تولید مخاط بینی هستند.

۳. اوتیت

اوتیت، عفونت در گوش داخلی یا خارجی، یکی از شایع‌ترین علل گوش درد است. عفونت گوش داخلی شیپور استاش را درگیر می‌کند که گوش میانی را به پشت حفره بینی و گلو فوقانی متصل می‌کند. این بیماری معمولاً یک علت ویروسی دارد و بیشتر در بین کودکان شایع است. عفونت گوش خارجی مجرای گوش، لوله‌ای که گوش خارجی و پرده گوش را به هم متصل می‌کند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این عفونت معمولاً شامل تحریک مستقیم کانال گوش توسط آب (گوش شناگر) یا ‌اشیایی مانند Q-tips است و بیشتر در بزرگ‌سالان دیده می‌شود.

اوتیت گوش

علاوه بر درد شدید و تیرکشیدن گوش، برخی از علائم احتمالی عفونت گوش عبارت‌اند از:

 • مشکل شنوایی
 • احساس فشار یا پری در گوش
 • ترشح مواد و مایعات از گوش
 • خارش یا سوزش در گوش و اطراف آن
 • تب
 • سطح پایین انرژی بدن و بی‌حالی

۴. اختلال گیجگاهی فکی

اختلال گیجگاهی فکی (TMD) یک بیماری اسکلتی عضلانی است که در درجه اول مفاصلی را که استخوان فک را به جمجمه متصل می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به TMD ممکن است درد شدیدی را در قسمت فک تجربه کنند که به گوش‌ها و شقیقه‌ها منتهی می‌شود. اختلال گیجگاهی فکی می‌تواند منجر به تیر کشیدن گوش شود.

سایر علائم احتمالی TMD عبارت‌اند از:

 • شنیدن صدا‌های کلیک کردن، ترکیدن یا ساییدن هنگام حرکت فک
 • مشکل در باز کردن کامل دهان
 • قفل شدن فک هنگام باز کردن دهان

روش ساده و کاربردی ببین: کاهش فشار خون با خودکار در 2 دقیقه

دلایل تیر کشیدن گوش در افراد مسن

۵. به دام افتادن یک جسم خارجی در گوش

گیر کردن یک جسم خارجی در مجرای گوش می‌تواند باعث تیرکشیدن گوش و دردهای ناگهانی شود. بسیار دیده می‌شود که کودکان و حتی بزرگ‌سالان از روی کنجکاوی و شوخی، ‌اشیایی را در گوش هم فرو می‌کنند.

به دام افتادن یک جسم خارجی در گوش می‌تواند علائم زیر را داشته باشد:

 • درد تیز یا مبهم
 • خروج ترشحاتی از گوش
 • از دست دادن شنوایی
 • عفونت کردن گوش

۶. سروصدا‌های بلند و دائمی

اگر دائم هندزفری در گوش دارید، اگر با صدای بلند موزیک گوش می‌کنید و اگر بنا بر اقتضای کار و محیط کاری‌تان دائماً در معرض سروصداهای بلند و آزاردهنده قرار دارید، ممکن است تیرکشیدن گوش و دردهای ناگهانی را تجربه کنید.

۷. تیر کشیدن گوش نشانه تومور

اگرچه به وجود آمدن تومور‌ در قسمت گوش شایع نیست؛ اما گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد. درگیر شدن تنها یک گوش به مشکلاتی مانند عفونت و تیر کشیدن گوش و احساس سردرد و سرگیجه می‌تواند از نشانه‌های وجود تومور در گوش باشد.

۸. ضربه به سر

ضربه به سر می‌تواند باعث آسیب شنوایی سریع و بالقوه غیرقابل برگشت شود. ضربه‌ای که به گوش وارد می‌شود می‌تواند پرده گوش را پاره کند. ضربه به سر می‌تواند به استخوان‌های گوش میانی آسیب وارد کند. اگر ضربه به اندازه کافی شدید باشد، با تخلیه مایع گوش داخلی، شنوایی شما را برای همیشه از بین می‌برد.

۹. اتواسکلروز

استخوان‌های شما دائماً در حال بازسازی هستند، از جمله استخوان‌های گوش میانی. هنگامی که این بازسازی به هر دلیلی درست پیش نرود، استخوان‌های گوش شما بیش از حد رشد کرده و سفت می‌شوند. در این حالت دیگر صدا را به درستی هدایت نمی‌کنند. این عارضه در زنان میان‌سال شایع‌تر است و معمولاً از یک گوش شروع می‌شود و به سمت گوش دیگر حرکت می‌کند. افراد درگیر در گوش آسیب‌دیده خود صدای زنگ، غرش، وزوز، خش خش و تیر کشیدن گوش را تجربه می‌کنند.

دلایل تیر کشیدن گوش و مراجعه به پزشک

این مطلب هم مفیده: بهترین ادویه برای کاهش وزن: با این ادویه تا عید لاغرتر شو!

۱۰. هییپراکوزیس (حساسیت به صدا)

اگر صدای کار کردن یخچال، صدای ناشی از شیر آب، راه رفتن روی برگ‌ها یا به هم زدن کاغذ‌ها به طرز دردناکی شما را آزار می‌دهد، احتمالاً دچار هیپراکوزیس هستید.

۱۱. اسپاسم پرده گوش (MEM)

ماهیچه‌های تانسور تیمپانی و استاپدیوس برای محافظت از گوش میانی شما هستند. این ماهیچه‌ها صدا‌هایی که از بیرون گوش می‌آید را کاهش داده و صدا‌هایی که از داخل بدن می‌آیند، مانند صدای بدن خودمان، جویدن، گردش خون، هضم غذا، تولید و دفع گاز و غیره را فیلتر می‌کنند. هنگامی که این عضلات دچار اسپاسم می‌شوند، نتیجه ابتلا به بیماری میوکلونوس گوش میانی (MEM) خواهد بود که به عنوان وزوز گوش نیز شناخته می‌شود.

MEM یک بیماری نادر است که در آن وزوز گوش (یا زنگ زدن و سوت کشیدن گوش) با انقباض‌های مکرر و هم‌زمان ماهیچه‌های تانسور تمپانی و استاپدیوس ایجاد می‌شود. اسپاسم پرده گوش می‌تواند منجر به تیرکشیدن گوش شود. شایع‌ترین علت وزوز گوش قرار گرفتن طولانی مدت در معرض صدا‌های بلند است، اگرچه یک صدای ناگهانی و بسیار بلند نیز می‌تواند باعث آن شود.

 تیر کشیدن گوش نشانه چیست؟

بسته به علت گوش درد، فرد ممکن است تیرکشیدن گوش را تحت قالب‌های زیر تجربه کند:

 • از دست دادن شنوایی
 • وزوز گوش، شامل درک صدا‌هایی که از داخل گوش می‌آید
 • از دست دادن تعادل
 • سرگیجه
 • فلج عصب صورت
 • درد ناگهانی در قسمت داخل یا پشت گوش
 • یک فرد ممکن است تنها در شرایط خاصی مانند هنگام خمیازه کشیدن یا بلعیدن غذا، تیر کشیدن گوش و گوش درد شدید را تجربه کند.

دلایل تیر کشیدن گوش-فرو کردن اجسام داخل گوش

راه های پیشگیری از تیرکشیدن گوش

تیرکشیدن گوش علل مختلفی دارد. گوش درد همیشه قابل پیشگیری نیست؛ اما کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش خطر آسیب‌های گوش و عفونت گوش انجام دهید. برخی از راه‌هایی که به کمک آن‌ها می‌توان از دردهای ناگهانی گوش و تیر کشیدن گوش کم کرد، از قرار زیر هستند:

 • تمام اجسام خارجی را از گوش خود دور نگه دارید.
 • گوش‌های خود را بعد از شنا، دوش گرفتن یا حمام خشک کنید.
 • هنگام شنا از کلاه حمام و گوش‌گیر استفاده کنید.
 • اگر سیگار می‌کشید، آن را ترک کنید. سعی کنید از دود سیگار که با عفونت گوش به خصوص در کودکان همراه است دوری کنید.
 • گوش‌ها را با اجسام نوک‌تیز یا انگشتان خود کاوش نکنید و نخارانید.
 • از ورود آب و شامپو به داخل گوش هنگام دوش گرفتن جلوگیری کنید.
 • درمان اگزما و سایر بیماری‌های پوستی را جدی بگیرید.
 • در صورت استفاده از سمعک، هرگونه حساسیت به مواد موجود در سمعک را جدی بگیرید.
 • برای جلوگیری از تیر کشیدن گوش ناشی از تغییرات فشار خارجی یا ارتفاع، می‌توانید از خمیازه کشیدن، قورت دادن آب دهان، جویدن آدامس و مکیدن آب نبات کمک بگیرید.

روش های درمانی تیر کشیدن گوش

روش‌های درمانی مختلفی برای گوش درد و تیرکشیدن گوش وجود دارد. پس از معاینه و تشخیص صحیح علت تیرکشیدن گوش، به کمک روش‌های مختلف می‌توان گوش درد را درمان کرد. دارو‌های بدون نسخه (OTC) مانند تیلنول (استامینوفن) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین)، انواع قطره‌های استریل گوشی برای تسکین درد، جلوگیری از خشکی، خارج کردن اجسام خارجی به دام افتاده در گوش، شستشوی گوش و از بین بردن عفونت‌ها مختلف، انواع آنتی بیوتیک‌ها برای عفونت‌زدایی، انواع درمان‌های خانگی مانند جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات، استفاده از کمپرس سرد و گرم و در نهایت جراحی می‌تواند مشکلات گوش و تیرکشیدن گوش را درمان کند.

تیر کشیدن گوش اگر به صورت مکرر و با دردهای شدید ناگهانی اتفاق بیفتد می‌تواند خطرناک بوده و آزاردهنده باشد. اگر درد شدید باشد، با خونریزی همراه باشد یا بیشتر از ۳ روز طول بکشد باید به پزشک مراجعه کرد.

امیدواریم از مقاله دلایل تیر کشیدن گوش خوشتان آمده باشد و در صورت تمایل با دوستان تان نیز به اشتراک بگذراید، هرروزه در بخش بیماری های گفتنی به موارد بسیار ارزشمند برای سلامت شما اشاره می کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

این مطالب هم جالبه:

چاقی شکم و پهلو در زنان و مردان: ۱۰ غذا که علت اصلی بزرگ شدن شکم در زنان و مردان می شود

 برای درمان وزوز گوش به کجا مراجعه کنیم؟ + توضیحاتی درباره وزوز گوش و درمان آن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

دکمه بازگشت به بالا