;
سرگرمی

حکایت مرد خسیس در محکمه، هم چوب را خورد هم پیاز را هم پول داد!

حکایت مرد خسیس در محکمه : ضرب المثل های گوناگون به زبان فارسی از قدیم بین مردم امری رایج بوده است. ریشه و شرح معنی و توضیح برخی از آنها به همراه داستان های مربوط به هر کدام نیز، گرد آوری شده است. در اینجا به یکی از آنها اشاره می شود.

حکایت مرد خسیس در محکمه

ضرب المثل هم چوب را خورد هم پیاز را هم پول داد درباره کسانی گفته می شود که فکر می کنند خیلی دانا و زرنگ هستند ولی همیشه ضرر می کنند.

شاید جالب باشد: حکایت ضرب المثل صد رحمت به دزد سر گردنه!

و اما حکایت مرد خسیس در محکمه :روزی روزگاری، دو مرد کشاورز با یکدیگر دچار اختلاف شدند و هرچه زمان می گذشت، اختلاف بین این دو کشاورز بالاتر می رفت. تا اینکه آنها بالاخره پیش قاضی شهر رفتند. یکی از کشاورزان گفت: من پیاز می کارم و کشاورزی خوبی هم دارم. این مرد همسایه ی من است و زمانی که محصول من آماده جمع آوری می شود، افرادی را می فرستد تا محصول مرا خراب کنند و هرچه دلیلش را می پرسم می گوید: این محصولات بدبوی تو هیچ خاصیتی ندارند. در ضمن بوی آن مرا اذیت می کند. قاضی از کشاورز دومی خواست از خود دفاع کند. او فقط می گفت: محصول او اصلاً به درد نمی خورد.

قاضی بعد از چند لحظه فکر حکمی برای این دو نفر صادر کرد. او گفت: کشاورز دومی که به محصولات کشاورز اولی خسارت وارد کرده یا باید پول آن را بپردازد، یا بایدصد ضربه شلاق بخورد و یا اینکه باید ده کیلو پیاز را خام خام بخورد. مرد کشاورز که خیلی خودخواه و خسیس بود، قبول کرد و از آنجا که فکر می کرد حکم سومی راحت تر است، گفت پیاز می خورم. کشاورز طماع با اینکه خیلی سختش بود دو کیلو از پیازها را خورد، ولی دیگر نتوانست و با خود فکر کرد شلاق خوردن راحت تر است.

شاید جالب باشد: آزمون شناسایی دزد از رستوران؛فقط یک کارآگاه واقعی میتونه دزد رستوران رو شناسایی کنه!

حکایت مرد خسیس در محکمه

پس گفت: باشه حکم شلاق را در مورد من اجرا کنید. اما وقتی بیست ضربه شلاق را خورد، دید که واقعاً توان تحمل این ضربات را ندارد و ترسید که جانش را از دست بدهد و گفت: دست نگهدارید، باشد خسارت مالی را جبران می کنم.

همچنین بخوانید: داستان و ضرب المثل به روباه گفتند: شاهدت کیه! گفت: دُمم

حکایت مرد خسیس در محکمه

درواقع کشاورز طماع و حیله گر هم پیاز را خورد، هم ضربات شلاق را و هم پول را داد.

این بود حکایت مرد خسیس در محکمه که هم  هم چوب را خورد هم پیاز را، هم پول داد

همچنین ببینید: آزمون تفاوت تصویری اردک؛فقط چشمان عقابی می تونه تو 20ثانیه اختلاف تصویری را پیدا کند.

ضرب المثل چیست؟

تاریخ پیدایش امثال و حکم به مدت ها پیش بر می گردد چنانچه از قدیم الایام جملات و ماجراهایی وجود داشتد که بخاطر یک اتفاق بازگو می شدند و ربطی به این اتفاقی که افتاده بود داشته است،تا پیش از این تاریخچه ضرب المثل هایی راکه با عنوانی رواج داشته اند بررسی می کردیم اما در این مطلب قصد داریم خوده ضرب المثل را ریشه یابی کنیم و ببینیم تاریخچه ضرب المثل چیست.

شاید جالب باشد: تست دردسر بزرگ تو راهه! کی همسر پیرمرد ناقلاست؟!

ضرب المثل گونه ای از بیان است که معمولاً تاریخچه و داستانی پندآموز در پس بعضی از آن ها نهفته است. بسیاری از این داستان ها از یاد رفته اند، و پیشینهٔ برخی از امثال بر بعضی از مردم روشن نیست؛ با این حال، در سخن به کار می رود. شکل درست این واژه «مَثَل» است و ضرب در ابتدای آن اضافه است. به عبارتِ دیگر، «ضرب المثل» به معنای مَثَل زدن (به فارسی:داستان زدن) است.

کلمه” مثل ” عربی است و کلمه فارسی آن “ متل ” است . وقتی مثل گفتن صورت بی ادبانه پیدا کند آن را متلک می گویند .
در همه زبانهای دنیا ضرب المثل فراوان است . بعضی از مثل ها در همه زبانها به هم شباهت دارند .
هر قدر تاریخ تمدن ملتی درازتر باشد بیشتر حادثه در آن پیدا شده و مثل های بیشتری در آن وجود دارد و در زبان فارسی نیز ده ها هزار ضرب المثل وجود دارد.

شاید جالب باشه: تست بینایی بابادک پنهان شده،می تونی بادبادک رو تو مدت 12 ثانیه پیدا کنی؟

بررسی نظر کارشناسان در مورد ضرب المثل

دانشمندان و زبان شناسان نامدار هنوز تعریفی جامع و کامل برای کلمهٔ ضرب المثل نیافته اند. گرچه در این راستا تحقیقات بسیار ارزشمندی انجام و تفاسیر معتبری نیز ارائه شده است. علامه علی اکبر دهخدا در مقدمه امثال و حکم چنین می نویسد:
در زبان فرانسوی هفده لغت یافت می شود که در فرهنگ های عربی و فارسی همه آنها را «مثل» ترجمه کرده اند و در فرهنگ های بزرگ فرانسوی تعریف هائی که برای آنها نوشته اند مقنع نیست و نمی توان با آن تعریفات، آنها را از یکدیگر تمیز داد.

جالب است: آزمون تفاوت تصویری بچه فیل بازیگوش؛فقط چشمان تیزبین می تونه در مدت 20ثانیه اختلاف تصویری رو پیدا کنه!

محقق معروف (Archer Taylor) که تحقیقاتش در اوائل قرن بیستم تأثیری شگرف در این زمینه داشته است، نتوانست تعریفی جهانشمول برای امثال و حکم پیدا کند.

وی در کتاب معروف خود اظهار می کند که تعریفی برای امثال و حکم نمی تواند وجود داشته باشد. با این وجود تعاریف مختلفی از گذشته تا حال ارائه شده است که مهم ترین آنها تعریف (Friedrich Seiler) می باشد. وی امثال و حکم(ضرب المثل) را چنین تعریف کرده است:
سخنان برجسته، روشن و پند آمیز و مستقل که در زبان مردم رایج است.

ضرب المثل سخن کوتاه و مشهوری است که به قصه ای عبرت آمیز اشاره می کن

این مطالب هم جالبه ببینید:

همچنین بخوانید: حکایت ضرب المثل نرود میخ آهنین در سنگ!

شاید جالب باشد: آزمون هوش شناخت دانش آموز شیطون؛ کدوم دانش آموز چنین شوخی با معلم خود کرده است؟

چالش بازی فکری میوه ها،هوش ریاضی تون را با این تصویر به چالش بکشید.!

آزمون شناسایی خرس قطبی، اگه چشمان تیزبینی داری!می تونی خرس رو تو 10ثانیه پیدا کنی؟

آزمون شناسایی 3 تفاوت تصویری،تو 10 ثانیه تفاوت بین دو تصویر را می تونی پیدا کنی؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − سه =

دکمه بازگشت به بالا